Natural Shell and Stone
14k White Gold Turquoise and White Topaz Slide Fits up to 4mm Fancy Omega Only
$612.59
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Turquoise and White Topaz Slide Fits up to 4mm Fancy Omega Only
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Turquoise and White Topaz Slide Fits up to 4mm Fancy Omega Only
14k White Gold Turquoise and White Topaz Slide Fits up to 4mm Fancy Omega Only
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Stone Type | Turquoise, White Topaz |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 25 mm |
| Width of Item | 3.1 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Charm/Element Length | 25 mm |
| Charm/Element Thickness | 3.75 mm |
| Charm/Element Width | 3.1 mm |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Fits up to 4mm Fancy Omega |
| Feature 2 | Lightweight |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Stone Shape | Round |
| Stone Treatment | Impregnation |
| Stone Size | 3 mm, 0.9 mm |
| Stone Quantity | 1, 20 |
| Stone Weight | 0.065 ct, 0.004 ct |
| SKU | 1330929 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 358)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Natural-Shell-and-Stone
Sterling Silver Rhodium-plated Reconstituted Turquoise Teardrop Pendant
$194.14