Jewelry Jewelry Sets
Sterling Silver Polished Red and Black Enameled Ladybug Childrens 14 inch Necklace and Post Earrings Set
$118.68
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Polished Red and Black Enameled Ladybug Childrens 14 inch Necklace and Post Earrings Set
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Polished Red and Black Enameled Ladybug Childrens 14 inch Necklace and Post Earrings Set
Sterling Silver Polished Red and Black Enameled Ladybug Childrens 14 inch Necklace and Post Earrings Set
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Sets |
| Bracelet Type | Childrens |
| Earring Type | Button |
| Necklace Type | Necklace with Pendants |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating Color | Silver Tone |
| Material: Accents | Enamel |
| Material: Accent Color 1 | Red |
| Material: Accent Color 2 | Black |
| Sold By Unit | Set |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 14 in |
| Chain Width | 0.8 mm |
| Charm/Element Length | 10.5 mm |
| Charm/Element Thickness | 2.3 mm |
| Charm/Element Width | 8 mm |
| Clasp /Connector | Spring Ring |
| Earring Back Type | Friction |
| Earring Closure | Post & Push Back |
| Feature | Childrens |
| Finish | Polished |
| Gender | Girl's |
| Item Weight U/M | gm |
| Material: Chain Only | Sterling Silver |
| Plating: Chain | Rhodium |
| Plating: Charm/Element | Rhodium |
| Sets | Earrings & Necklace |
| SKU | 1647990 |
2025-2026 Silver Book
(Page 842)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Jewelry-Jewelry-Sets
Sterling Silver Rh-plated 7mm Cr. Blue Opal / White Opal Post Earring Set
$171.18
Jewelry-Jewelry-Sets
14k 6-6.5mm White/Grey/Black Round Freshwater Cultured Pearl 3 Pair Stud Post Earrings Set
$394.77
Jewelry-Jewelry-Sets
"10k Polished 22 Gauge Set of Three CZ, Lab Created Opal and Spike Nose Studs"
$241.60
Jewelry-Jewelry-Sets
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Clear and Pink CZ Heart 18 inch Necklace and Heart Post Earring Set
$190.96