Jewelry Jewelry Sets
Sterling Silver Rhodium-plated 5-7mm White Button Freshwater Cultured Pearl 18 inch Necklace and Post Earrings Set
$237.12
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated 5-7mm White Button Freshwater Cultured Pearl 18 inch Necklace and Post Earrings Set
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated 5-7mm White Button Freshwater Cultured Pearl 18 inch Necklace and Post Earrings Set
Sterling Silver Rhodium-plated 5-7mm White Button Freshwater Cultured Pearl 18 inch Necklace and Post Earrings Set
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Sets |
| Stone Type | Pearl |
| Earring Type | Button |
| Necklace Type | Pearl |
| Pendant/Charm Type | Pearl |
| Pearl Type | Freshwater |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Sold By Unit | Set |
| Chain Type | Cable |
| Chain Length | 18 in |
| Chain Width | 1 mm |
| Clasp /Connector | Spring Ring |
| Earring Back Type | Friction |
| Earring Closure | Post & Push Back |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Sets | Earrings & Necklace |
| Stone Shape | Button |
| Stone Creation Method | Cultured |
| Stone Treatment | Bleaching |
| Stone Color | White |
| Stone Size | 5 to 7 mm (range) |
| Stone Quantity | 3 |
| SKU | 1511680 |
2025-2026 Silver Book
(Page 296)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Jewelry-Jewelry-Sets
10K 6-7mm Black and White Round Freshwater Pearl 2 Pair Stud Post Earrings Set
$458.94
Jewelry-Jewelry-Sets
Sterling Silver Rhodium-plated 8-9mm Multi-color Button Freshwater Cultured Pearl Set of 7 Post Earrings
$250.96
New
Jewelry-Jewelry-Sets
14k Two-tone 3/8 carat Lab Grown Diamond VS/SI+ G+ Interlocking Square 18 inch Necklace
$1,810.83
New
Jewelry-Jewelry-Sets
Sterling Silver RH-pl Cr.Opal Butterfly 16in Necklace w/2in ext/Earring Set
$448.12