Gemstone Bracelets
14K Complete Cushion-cut Sky Blue Topaz/White Quartz/Smoky Quartz/Amethyst/Citrine Fancy Link 7 inch Rainbow Bracelet
$1,542.45
Metal Type:
14k Yellow Gold
14K Complete Cushion-cut Sky Blue Topaz/White Quartz/Smoky Quartz/Amethyst/Citrine Fancy Link 7 inch Rainbow Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14K Complete Cushion-cut Sky Blue Topaz/White Quartz/Smoky Quartz/Amethyst/Citrine Fancy Link 7 inch Rainbow Bracelet
14K Complete Cushion-cut Sky Blue Topaz/White Quartz/Smoky Quartz/Amethyst/Citrine Fancy Link 7 inch Rainbow Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Sky Blue Topaz, Smoky Quartz, Amethyst |
| Stone Type (Other) | Other Quartz |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 5 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Type | Fancy |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 5 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Semi-Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Manufacturing Process | Stamping |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Multi-color, White, Brown, Orange, Purple |
| Stone Cut | Briolette |
| Stone Size | 4 mm, 4x4 mm |
| Stone Quantity | 2, 1 |
| Stone Weight | .8 ctw (total weight), .3 ctw (total weight), .60 ctw (total weight) |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 930473 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 142)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale