Gemstone Bracelets
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Antiqued Oval Light Swiss Blue Topaz Bracelet
$691.11
Metal Type:
14k/Silver Two-Tone
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Antiqued Oval Light Swiss Blue Topaz Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Antiqued Oval Light Swiss Blue Topaz Bracelet
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Antiqued Oval Light Swiss Blue Topaz Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Swiss Blue Topaz |
| Bracelet Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Material: Accents | 14K Gold |
| Material: Accent Color 1 | Yellow |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 10 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 10 mm |
| Charm/Element Length | 15 mm |
| Charm/Element Width | 10 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Feature | Solid |
| Finish | Antiqued |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Number of Elements | 1 |
| Texture | Textured |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Color | Blue |
| Stone Size | 8 x 6 mm |
| Stone Quantity | 1 |
| Stone Weight | 1.44 ct |
| Stone Setting | Prong Set |
| SKU | 928311 |
2025-2026 Silver Book
(Page 1074)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
14k White Gold Complete Oval Sapphire and Paperclip Link 7 inch Bracelet
$3,367.20