Gemstone Bracelets
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
$443.61
Metal Type:
14k Yellow Gold
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Pearl, Garnet |
| Bracelet Type | Pearl |
| Pearl Type | Freshwater |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Length of Item | 7.25 in |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7.25 in |
| Chain Width | 10 mm |
| Clasp /Connector | Pearl Clasp |
| Feature | Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Manufacturing Process | Wire Formed |
| Manufacturing Process 2 | Die Struck |
| Stone Creation Method | Cultured, Natural |
| Stone Treatment | Not Enhanced |
| Stone Color | Red |
| SKU | 773290 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 258)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Sterling Silver Polished and Beaded Garnet and Spinel Fancy Link 7.5 inch Bracelet
$100.06
Gemstone-Bracelets
Herco 14K Polished and Twisted Citrine Oval Link 8.5 inch Toggle Bracelet
$16,310.04