Gemstone Bracelets
Shey Couture Sterling Silver 7.25 Inch Antiqued Cushion .86Amethyst/.86Citrine/1.10Garnet/.55Peridot/.86Smoky Quartz Bracelet
$775.19
Metal Type:
Sterling Silver
Shey Couture Sterling Silver 7.25 Inch Antiqued Cushion .86Amethyst/.86Citrine/1.10Garnet/.55Peridot/.86Smoky Quartz Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Shey Couture Sterling Silver 7.25 Inch Antiqued Cushion .86Amethyst/.86Citrine/1.10Garnet/.55Peridot/.86Smoky Quartz Bracelet
Shey Couture Sterling Silver 7.25 Inch Antiqued Cushion .86Amethyst/.86Citrine/1.10Garnet/.55Peridot/.86Smoky Quartz Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Peridot, Garnet, Smoky Quartz, Citrine, Amethyst |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Length of Item | 7.25 in |
| Width of Item | 10 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7.25 in |
| Chain Width | 10 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Feature | Solid |
| Finish | Antiqued |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Profile Type | Open Back |
| Texture | Textured |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Not Enhanced, Heating |
| Stone Color | Green, Red, Yellow, Purple |
| Stone Size | 8 x 6 mm |
| Stone Quantity | 1, 2 |
| Stone Weight | 1.53 ct, 1.530 ct, 1.350 ct |
| Stone Setting | Prong Set |
| SKU | 666776 |
2025-2026 Silver Book
(Page 1088)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Antiqued Oval Light Swiss Blue Topaz Bracelet
$697.40
Gemstone-Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated 7in Created Blue Opal Inlay Shell Bracelet
$1,732.76