Gemstone Bracelets
Sterling Silver Rhodium-plated Beaded White Created Opal Inlay Bracelet
$1,313.20
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated Beaded White Created Opal Inlay Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated Beaded White Created Opal Inlay Bracelet
Sterling Silver Rhodium-plated Beaded White Created Opal Inlay Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Opal, Lab Created |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 5.72 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 5.72 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Feature | Solid |
| Feature 2 | Safety Bar |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Profile Type | Open Back |
| Birthstone Month | (10) October |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Lab Created |
| Stone Treatment | Impregnation |
| Stone Color | Phenomena |
| Stone Size | 5 mm |
| Stone Quantity | 29 |
| SKU | 1384858 |
2025-2026 Silver Book
(Page 183)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
14K 6-7mm White Semi-Round and Rice Freshwater Cultured Pearl and Garnet Beads 7.25 inch Bracelet
$447.33
Gemstone-Bracelets
14K Smoky Quartz/White Quartz/Blue Topaz/Citrine/Amethyst 3-strand 7.5 inch Bracelet
$1,937.35