Gemstone Bracelets
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Cushion Amethyst Bracelet
$433.11
Metal Type:
14k/Silver Two-Tone
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Cushion Amethyst Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Cushion Amethyst Bracelet
Shey Couture Sterling Silver with 14K Accent 7.5 Inch Cushion Amethyst Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Amethyst |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Material: Accents | 14K Gold |
| Material: Accent Color 1 | Yellow |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 13.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Fancy |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 8.07 mm |
| Charm/Element Length | 19.76 mm |
| Charm/Element Width | 13.3 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 1.1 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 3 mm |
| Clasp Width (Female end) | 7.4 mm |
| Clasp Width (Male end) | 6.05 mm |
| Finish | Polished & Antiqued |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 3 |
| Texture | Textured |
| Birthstone Month | (02) February |
| Stone Shape | Square |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Purple |
| Stone Quantity | 3 |
| SKU | 1263031 |
2025-2026 Silver Book
(Page 1065)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Gemstone-Bracelets
Herco 14K Polished and Twisted Citrine Oval Link 8.5 inch Toggle Bracelet
$16,310.04
Gemstone-Bracelets
Herco 14K Polished Multi-color Circle Gemstone 8 inch Bracelet Unfinished
$1,895.28