Freshwater Cultured Pearl
14k White Gold 4mm White Freshwater Cultured Pearl Twisted Ring
$740.91
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold 4mm White Freshwater Cultured Pearl Twisted Ring
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold 4mm White Freshwater Cultured Pearl Twisted Ring
14k White Gold 4mm White Freshwater Cultured Pearl Twisted Ring
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Rings |
| Stone Type | Pearl |
| Ring Type | Pearl Ring |
| Pearl Type | Freshwater |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Sold By Unit | Each |
| Band Width | 1 to 4 mm (tapered) |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Ring Top Length | 5 mm |
| Ring Top Width | 16 mm |
| Birthstone Month | (06) June |
| Stone Shape | Near Round |
| Stone Creation Method | Cultured |
| Stone Treatment | Bleaching |
| Stone Color | White |
| Stone Size | 4 mm |
| Stone Quantity | 1 |
| Stone Weight | ct |
| SKU | 283994 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 1155)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Freshwater-Cultured-Pearl
Sterling Silver Rhodium-plated CZ 5-6mm Button FWC Pearl in Circle Ring
$135.97
New
Freshwater-Cultured-Pearl
14K Polished White Freshwater Cultured Pearl and 1/10 carat Diamond Fashion Ring
$1,371.54
New
Freshwater-Cultured-Pearl
14k Polished 7-8mm Button White Freshwater Cultured Pearl Size 7 Square Shank Ring
$2,841.93
New
Freshwater-Cultured-Pearl
Sterling Silver Rhodium-plated 10-11mm Button White Freshwater Cultured Pearl Size 6 Ring
$221.88