Fancy Bracelets
Herco 14K Polished and Brushed 10.5mm Fancy Link 7.5 Inch with .75 Inch Extension Bracelet
$9,047.12
Metal Type:
14k Yellow Gold
Herco 14K Polished and Brushed 10.5mm Fancy Link 7.5 Inch with .75 Inch Extension Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Polished and Brushed 10.5mm Fancy Link 7.5 Inch with .75 Inch Extension Bracelet
Herco 14K Polished and Brushed 10.5mm Fancy Link 7.5 Inch with .75 Inch Extension Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Links |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 10.5 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7.5 in |
| Chain Width | 10.5 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 0.5 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1.3 mm |
| Clasp Width (Female end) | 5.5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 6.8 mm |
| Extender Length | 0.75 in |
| Feature | Hollow |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Unisex |
| Item Weight U/M | gm |
| SKU | 1633433 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Fancy-Bracelets
Herco 14K Polished Brushed Beads and Freshwater Cultured Pearls Mixed Link 7.5 Inch Bracelet
$3,226.78