Fancy Bracelets
Leslie's SS RH-pltd Wire Wrapped 3-strand Bar w/ 1in Ext. Bracelet
$367.69
Metal Type:
Sterling Silver
Leslie's SS RH-pltd Wire Wrapped 3-strand Bar w/ 1in Ext. Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Leslie's SS RH-pltd Wire Wrapped 3-strand Bar w/ 1in Ext. Bracelet
Leslie's SS RH-pltd Wire Wrapped 3-strand Bar w/ 1in Ext. Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 4.95 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Snake |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 4.95 mm |
| Charm/Element Length | 24.25 mm |
| Charm/Element Width | 7 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 1 in |
| Feature | Multi-Strands |
| Feature 2 | Flexible |
| Finish | Polished |
| Item Weight U/M | gm |
| Texture | Woven |
| SKU | 1624584 |
Leslie's 25/26 Catalog
(Page 360)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Fancy-Bracelets
Chisel Stainless Steel Polished with White Ceramic 7.75 inch Twisted Link Bracelet
$102.59