Fancy Bracelets
Sterling Silver Rose-tone and Created Cats Eye w/ 1in ext. Bracelet
$951.48
Metal Type:
SS/Flash Plated Rose Tone
Sterling Silver Rose-tone and Created Cats Eye w/ 1in ext. Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rose-tone and Created Cats Eye w/ 1in ext. Bracelet
Sterling Silver Rose-tone and Created Cats Eye w/ 1in ext. Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Cat's Eye, Lab Created |
| Bracelet Type | Gemstones |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | Rose Tone |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Gold/Silver (Flash Plating) |
| Plating Color | Rose Tone |
| Material: Accent Color 1 | Rose |
| Length of Item | 8 in |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7 in |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Extender Length | 1 in |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Stone Shape | Rectangle |
| Stone Creation Method | Lab Created |
| Stone Size | 16 x 10 mm, 9 x 7 mm |
| Stone Quantity | 5, 4 |
| Stone Setting | Bezel Set |
| SKU | 1269761 |
2025-2026 Silver Book
(Page 235)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Fancy-Bracelets
Leslie's 14K Polished / Diamond-cut Bar Double Chain w/.75in ext. Bracelet
$1,548.20