Diamond Bracelets
Herco 14K Two-Tone Polished Two-Strand Diamond X 7 Inch with 1.25 Inch Extension Bracelet
$2,457.12
Metal Type:
14k Two-tone
Herco 14K Two-Tone Polished Two-Strand Diamond X 7 Inch with 1.25 Inch Extension Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Herco 14K Two-Tone Polished Two-Strand Diamond X 7 Inch with 1.25 Inch Extension Bracelet
Herco 14K Two-Tone Polished Two-Strand Diamond X 7 Inch with 1.25 Inch Extension Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Diamond |
| Bracelet Type | Diamonds |
| Pendant/Charm Type | Fancy |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Two-Tone |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 8.25 in |
| Width of Item | 10 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Link, Other |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 2.05 mm |
| Charm/Element Length | 10 mm |
| Charm/Element Thickness | 4 mm |
| Charm/Element Width | 7 mm |
| Clasp /Connector | Lobster (Fancy) |
| Clasp Thickness (Female end) | 2 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 2.6 mm |
| Clasp Width (Female end) | 3.5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 7 mm |
| Extender Length | 1.25 in |
| Feature | Multi-Strands |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Texture | Twisted |
| Stone Clarity | VS2/SI1 (VS) |
| Stone Shape | Round |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Color | White |
| Stone Cut | Faceted |
| Stone Weight | 0.05 ctw (total weight) |
| SKU | 1568708 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Diamond-Bracelets
14k 4 3/8 carat Lab Grown Diamond VS/SI+ G+ Complete 7.5 inch Tennis Bracelet
$6,216.27
Diamond-Bracelets
14K White Gold Certified ctw VS/SI FGH Lab Grown Emerald Diamond Tennis Bra
$18,690.42