Bracelet Mountings
14k 6x4 Gemstone Bracelet Mounting
$3,724.95
Metal Type:
14k Yellow Gold
14k 6x4 Gemstone Bracelet Mounting
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k 6x4 Gemstone Bracelet Mounting
14k 6x4 Gemstone Bracelet Mounting
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Center Stone Mounting(s) |
| Bracelet Type | Tennis |
| Mounting Type | Bracelet |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 5 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6x4 mm |
| Stone Quantity | 20 |
| Stone Setting | Prong |
| SKU | 87462 |
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 3.75 carat 37-3.0mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$9,962.49
Bracelet-Mountings
14k Holds 4.73 carat 46-3.0mm Round Diamond 3-prong Tennis Bracelet Mounting
$4,776.99
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 6.44 carat 46-3.25mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$7,165.50
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 3.72 carat 40-2.9mm Round Diamond Fancy Spiral 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$7,795.05