Bracelet Mountings
14k White Gold Holds 3.8 carat 41-2.9mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$6,408.78
Metal Type:
14k White Gold
14k White Gold Holds 3.8 carat 41-2.9mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
14k White Gold Holds 3.8 carat 41-2.9mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
14k White Gold Holds 3.8 carat 41-2.9mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Mountings |
| Stone Type (Other) | Side Stone Mounting(s) |
| Bracelet Type | Tennis |
| Mounting Type | Bracelets |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Plating | Rhodium |
| Length of Item | 7 in |
| Width of Item | 4.25 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 7 in |
| Chain Width | 4.25 mm |
| Clasp /Connector | Box Catch |
| Clasp Thickness (Female end) | 4.5 mm |
| Clasp Thickness (Male end) | 1 mm |
| Clasp Width (Female end) | 8.5 mm |
| Clasp Width (Male end) | 6.5 mm |
| Completeness | Mounting Only (no stones included) |
| Feature | Solid |
| Feature 2 | Safety Clasp |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Casted |
| Profile Type | Open Back |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.9 mm |
| Stone Quantity | 41 |
| Stone Setting | 4 Prong |
| SKU | 1130493 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 117)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 3/4 carat 11-2.6mm Round Diamond 4-prong Bar Link 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$5,132.61
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 1/2 carat 11-2.3mm Round Diamond Bezel Curved Bar Link 7 inch Bracelet Mounting
$4,474.23
New
Bracelet-Mountings
14k Holds 1.17 carat 30-2.1mm Round Diamond Fancy Swirl 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$6,156.27
Bracelet-Mountings
14k White Gold Holds 1.25 carat 74-1.6mm Round Diamond 4-prong 7 inch Tennis Bracelet Mounting
$4,551.12