Ball and Button Earrings
Diamond-Cut Ball Post Earrings
$415.66
Diamond-Cut Ball Post Earrings
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Diamond-Cut Ball Post Earrings
Diamond-Cut Ball Post Earrings
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Earrings |
| Earring Type | Ball |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Length of Item | 6 mm |
| Width of Item | 6 mm |
| Sold By Unit | Pair |
| Earring Closure | Post & Push Back |
| Feature | Semi-Solid |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Stamping |
| Texture | Diamond-cut |
| SKU | 1496888 |
2025-2026 14K Gold Book
(Page 1029)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Ball-and-Button-Earrings
Sterling Silver Rhodium-plated Polished CZ Eye Sea Lion Post Earrings
$81.72
Ball-and-Button-Earrings
Inverness Stainless Steel Clear and Rose Crystal Flower Post Piercing Earrings
$27.18
Ball-and-Button-Earrings
Sterling Silver Rhod-plated Birthstone CZ and White CZ Oval Stud Earrings
$101.99
New
Ball-and-Button-Earrings
Sterling Silver Antiqued & Gold-tone Circle Omega Back Post Earrings
$190.68