Ball and Button Earrings
Leslie's Gold Polished and Diamond-cut Earrings
$614.24
Leslie's Gold Polished and Diamond-cut Earrings
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Leslie's Gold Polished and Diamond-cut Earrings
Leslie's Gold Polished and Diamond-cut Earrings
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Earrings |
| Earring Type | Button |
| Material: Primary | Gold |
| Material: Primary - Color | Yellow |
| Material: Primary - Purity | 14K |
| Material: Accents | Rhodium |
| Material: Accent Color 1 | Silver Tone |
| Length of Item | 8.99 mm |
| Width of Item | 7.85 mm |
| Sold By Unit | Pair |
| Earring Closure | Post & Push Back |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Texture | Diamond-cut |
| Warranty | Lifetime Guarantee |
| SKU | 1476406 |
Leslie's 25/26 Catalog
(Page 248)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Ball-and-Button-Earrings
Cheryl M Sterling Silver Rhodium-plated Polished Emerald-cut CZ Halo Post Earrings
$140.52
New
Ball-and-Button-Earrings
Shey Couture Sterling Silver with 14k Accent Antiqued .91 Amethyst / .11Swiss Blue Topaz Post Earrings
$205.34
New
Ball-and-Button-Earrings
Sterling Silver Rhodium-plated 11-12mm Button White Freshwater Cultured Pearl and CZ Halo Omega Back Earrings
$346.44