Adjustable, Stretch and Wrap
Aquamarine/Blue Quartz/Crystal/Leather Multi-wrap Bracelet
$136.99
Metal Type:
Fashion
Aquamarine/Blue Quartz/Crystal/Leather Multi-wrap Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Aquamarine/Blue Quartz/Crystal/Leather Multi-wrap Bracelet
Aquamarine/Blue Quartz/Crystal/Leather Multi-wrap Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Aquamarine, Crystal |
| Stone Type (Other) | Other Quartz |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Leather |
| Length of Item | 35 in |
| Width of Item | 7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 34 in |
| Chain Width | 7 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Die Struck |
| Stone Creation Method | Natural |
| Stone Treatment | Heating |
| Stone Color | Blue |
| SKU | 811999 |
2025-2026 Silver Book
(Page 256)
Spotlight Bracelets
(Page 15)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished 6.30mm Marine-Green Emperor and Onyx Beaded 8 inch Stretch Bracelet
$60.50
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Linked Hearts Adjustable Bracelet
$349.22
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze-plated Knight Helmets 8mm Agate and Onyx Beaded 7.75 inch Stretch Bracelet
$97.54