Adjustable, Stretch and Wrap
Amazonite/Crystal/Blue Quartz/Leather Multi-wrap Bracelet
$120.75
Metal Type:
Fashion
Amazonite/Crystal/Blue Quartz/Leather Multi-wrap Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Guaranteed Quality
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Amazonite/Crystal/Blue Quartz/Leather Multi-wrap Bracelet
Amazonite/Crystal/Blue Quartz/Leather Multi-wrap Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Amazonite, Other Quartz |
| Stone Type | Crystal |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Leather |
| Length of Item | 35 in |
| Width of Item | 7 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 34 in |
| Chain Width | 7 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Gender | Women's |
| Manufacturing Process | Die Struck |
| Stone Color | Blue |
| SKU | 811989 |
2025-2026 Silver Book
(Page 256)
Spotlight Bracelets
(Page 15)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Shimmer Sterling Silver Rhodium-plated 3.5mm CZ 35 Stone Adjustable Bracelet
$375.06
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
14k Two-Tone Textured Woven 5mm Flexible Bangle Bracelet Plus 1.25 inch Extender
$3,156.30
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt Kansas City Royals Adjustable Bracelet
$152.10
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt San Francisco Giants Bar Bracelet
$152.10