Adjustable, Stretch and Wrap
6mm Dyed Turquoise Leather Cord Multi Wrap Bracelet
$82.00
Metal Type:
Stainless Steel
6mm Dyed Turquoise Leather Cord Multi Wrap Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
6mm Dyed Turquoise Leather Cord Multi Wrap Bracelet
6mm Dyed Turquoise Leather Cord Multi Wrap Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Turquoise |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Leather |
| Length of Item | 15 in |
| Width of Item | 6 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Length | 14 in |
| Chain Width | 6 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Gender | Women's |
| Stone Treatment | Impregnation |
| Stone Color | Blue |
| SKU | 748664 |
2025-2026 Silver Book
(Page 256)
Spotlight Bracelets
(Page 13)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt Cincinnati Reds Adjustable Bracelet
$152.10
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Black-Rhodium Dyed Howlite Cross Adjust. Bracelet
$193.92
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Shimmer Sterling Silver Rhodium-plated 1.75mm CZ 192 Stone Wrap Bracelet
$605.58
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Gold Plated Major League Baseball LogoArt New York Mets Adjustable Bracelet
$152.10