Adjustable, Stretch and Wrap
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Cross and Rectangle Link Adjustable Bolo Bracelet
$269.36
Metal Type:
Sterling Silver
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Cross and Rectangle Link Adjustable Bolo Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Cross and Rectangle Link Adjustable Bolo Bracelet
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Cross and Rectangle Link Adjustable Bolo Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Pendant/Charm Type | Themed |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Plating | Rhodium |
| Plating Color | Silver Tone |
| Width of Item | 4.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Box |
| Chain Width | 1.8 mm |
| Charm/Element Length | 10 mm |
| Charm/Element Thickness | 1.2 mm |
| Charm/Element Width | 4.3 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Adjustable |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Number of Elements | 10 |
| SKU | 1646090 |
2025-2026 Silver Book
(Page 120)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Leslie's Sterling Silver RH-plated Round Rectangle Box Heart Adj. Bracelet
$168.54
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Leslie's Sterling Silver RH-plt Polished Crosses w/2in ext. Wrap Bracelet
$251.84
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Brown Leather 24 inch Wrap Bracelet
$87.52
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished 6.50mm Turquoise and Black Onyx Beaded 7.5 inch Stretch Bracelet
$60.82