Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze-plated Compass 8.5mm Lapis Beaded 7.5 inch Stretch Bracelet
$98.12
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze-plated Compass 8.5mm Lapis Beaded 7.5 inch Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze-plated Compass 8.5mm Lapis Beaded 7.5 inch Stretch Bracelet
Chisel Stainless Steel Antiqued White Bronze-plated Compass 8.5mm Lapis Beaded 7.5 inch Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Lapis |
| Bracelet Type | Bead and Beaded |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 9 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Stretch |
| Feature 2 | Slip On |
| Finish | Antiqued |
| Gender | Unisex |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Color | Blue |
| Stone Size | 8.5 mm |
| Stone Quantity | 17 |
| SKU | 1575406 |
Chisel 2024-2025
(Page 132)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel 8-9mm Lapis and White Freshwater Cultured Pearl Beaded 7.25 inch Stretch Bracelet
$75.22
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
7-8mm White Baroque Freshwater Cultured Pearl and Glass Beaded Wrap Bracelet
$84.84
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed Black Spectrolite and Grain Stone Beaded Stretch Bracelet
$87.91