Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Cross Grey Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Bracelet
$71.16
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Cross Grey Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Cross Grey Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Bracelet
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Cross Grey Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Nylon |
| Material: Accent Color 1 | Grey |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 11 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Nylon |
| Charm/Element Length | 63 mm |
| Charm/Element Thickness | 4 mm |
| Charm/Element Width | 30 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Adjustable |
| Finish | Polished & Brushed |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| SKU | 1574755 |
Chisel 2024-2025
(Page 156)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed and Polished Black and Blue IP-plated with 6mm Lava Stone Beaded Stretch Bracelet
$61.02
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished 6.30mm Marine-Green Emperor and Onyx Beaded 8 inch Stretch Bracelet
$60.50
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium Plated Major League Baseball LogoArt Detroit Tigers Name Bar Adjustable Bracelet
$151.65