Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Polished and Red Enamel Black Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Medical ID Bracelet
$71.12
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished and Red Enamel Black Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Medical ID Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished and Red Enamel Black Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Medical ID Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished and Red Enamel Black Nylon 7.5 inch to 10.5 inch Adjustable Medical ID Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Medical |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Nylon |
| Material: Accent Color 1 | Black |
| Length of Item | 7.5 in |
| Width of Item | 11 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Type | Nylon |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Extender Length | 3 in |
| Feature | Adjustable |
| Finish | Polished |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| SKU | 1574753 |
Chisel 2024-2025
(Page 189)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Snake Heads Black Suede 16.5 inch Wrap Bracelet
$71.04
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished with Red Glass Adjustable Bracelet
$71.22
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Stainless Steel Brushed and Polished Camo Fabric Adj. ID Bracelet
$64.50
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Stainless Steel Polished Black Enamel & Fabric LOVE LIFE Adjustable Bangle
$14.62