Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated with White Enamel Medical ID 8mm Hematite Beaded Stretch Bracelet
$60.84
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated with White Enamel Medical ID 8mm Hematite Beaded Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated with White Enamel Medical ID 8mm Hematite Beaded Stretch Bracelet
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated with White Enamel Medical ID 8mm Hematite Beaded Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Hematite |
| Bracelet Type | Medical |
| Pendant/Charm Type | Medical Alert |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Plating | IP-Plated |
| Plating Color | Black |
| Material: Accents | Enamel |
| Material: Accent Color 1 | White |
| Length of Item | 6.75 in |
| Width of Item | 8.2 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Length | 6.75 in |
| Charm/Element Length | 19.5 mm |
| Charm/Element Width | 7.5 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Engravable | Yes |
| Feature | Stretch |
| Finish | Brushed |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Color | Grey |
| Stone Quantity | 22 |
| SKU | 1266625 |
Chisel 2024-2025
(Page 188)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed Black IP-plated 6mm Beaded Black Nylon 6.25 inch to 8 inch Adjustable ID Bracelet
$56.52
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished with Black CZ 8.5mm Agate Beaded Stretch Bracelet
$102.30
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Shimmer Sterling Silver Rhodium-plated 33 Stone CZ Adjustable Bracelet
$403.71
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
SS Rhod Plated December Bright Blue Triple CZ Adjustable Bracelet
$594.08