Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Poppy Jasper Beaded Stretch Bracelet
$56.64
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Poppy Jasper Beaded Stretch Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Poppy Jasper Beaded Stretch Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished with Red Enamel Medical ID 8.5mm Poppy Jasper Beaded Stretch Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type (Other) | Jasper |
| Bracelet Type | Medical |
| Pendant/Charm Type | Medical Alert |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Accents | Enamel |
| Material: Accent Color 1 | Red |
| Length of Item | 6.5 in |
| Width of Item | 8.3 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Length | 6.5 in |
| Charm/Element Length | 19.5 mm |
| Charm/Element Width | 7.5 mm |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Engravable | Yes |
| Feature | Stretch |
| Finish | Polished |
| Gender | Unisex |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Gift Pouch |
| Stone Color | Multi-color |
| Stone Quantity | 22 |
| SKU | 1266618 |
Chisel 2024-2025
(Page 188)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Brushed Tiger's Eye and Sodalite Black Nylon Adjustable Bracelet
$91.47
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium-plated CZ Paw Print & Dog Bone Adj Bracelet
$759.89
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Yellow IP-plated Eye of Horus 4mm Purple Jade Beaded Stretch Bracelet
$46.68
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium-plated Polished Blue CZ Flower Childrens Expandable Bangle
$335.48