Adjustable, Stretch and Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Braided Wire and Black Leather with Rubber Adjustable 8.25 to 8.75 inch ID Bracelet
$81.42
Metal Type:
Stainless Steel
Chisel Stainless Steel Polished Braided Wire and Black Leather with Rubber Adjustable 8.25 to 8.75 inch ID Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
Chisel Stainless Steel Polished Braided Wire and Black Leather with Rubber Adjustable 8.25 to 8.75 inch ID Bracelet
Chisel Stainless Steel Polished Braided Wire and Black Leather with Rubber Adjustable 8.25 to 8.75 inch ID Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Jewelry Type | Bracelets |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Material: Primary | Stainless Steel |
| Material: Primary - Color | White |
| Length of Item | 8.25-8.75 in |
| Width of Item | 8 mm |
| Sold By Unit | Each |
| Items per Pack | 1 |
| Chain Length | 8.25 in |
| Clasp /Connector | Barrel |
| Engravable | Yes |
| Extender Length | 0.5 in |
| Feature | Adjustable |
| Finish | Polished |
| Gender | Men's |
| Item Weight U/M | gm |
| Packaging | Gift Pouch |
| SKU | 1213921 |
Chisel 2024-2025
(Page 169)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Leslie's 14K w/Rose Gold-plating Polished with Bead Stretch Bracelet
$493.35
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished with Black Agate Black Macrame Adjustable Bracelet
$70.90
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Polished Rose IP-plated 6mm Black and White Striped Agate Beaded Stretch Bracelet
$50.68