Adjustable, Stretch and Wrap
8-9mm Grey Baroque Freshwater Cultured Pearl and Glass Beaded Wrap Bracelet
$84.84
Metal Type:
Fashion
8-9mm Grey Baroque Freshwater Cultured Pearl and Glass Beaded Wrap Bracelet
Free Insured Shipping
30-Day Returns
Free Ring Sizing
Lifetime Warranty
Have Questions?
Call our Jonesboro showroom at (870) 253-9202 or send us a message for a private viewing.
8-9mm Grey Baroque Freshwater Cultured Pearl and Glass Beaded Wrap Bracelet
8-9mm Grey Baroque Freshwater Cultured Pearl and Glass Beaded Wrap Bracelet
| Product Type | Jewelry |
|---|---|
| Gift Type | Women's Accessories |
| Jewelry Type | Bracelets |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Type (Other) | Glass |
| Bracelet Type | Adjustable & Stretch & Wrap |
| Pearl Type | Freshwater |
| Material: Primary | Sterling Silver |
| Material: Primary - Color | White |
| Material: Primary - Purity | 925 |
| Width of Item | 8 to 9 mm (range) |
| Sold By Unit | Each |
| Chain Width | 8 to 9 mm (range) |
| Charm/Element Width | 8 to 9 mm (range) |
| Clasp /Connector | Slip On (No Clasp) |
| Feature | Wrap Bracelet |
| Finish | Polished |
| Gender | Women's |
| Item Weight U/M | gm |
| Number of Elements | 30 |
| Stone Shape | Baroque |
| Stone Creation Method | Cultured |
| Stone Treatment | Dyeing |
| Stone Color | Grey |
| Stone Size | 8 to 9 mm (range) |
| Stone Quantity | 30 |
| SKU | 1125065 |
2025-2026 Silver Book
(Page 261)
Gift Book 2023-2024
(Page 341)
Due to fluctuating metal prices, prices within catalogs are subject to change.
Shipping Information
- Free insured shipping on all orders within mainland US
- Orders ship within 1–3 business days
- Fully insured via FedEx with signature required
- Local pickup available at our Jonesboro, AR showroom
Return Policy
- 30-day return policy — subject to restocking fee
- Item must be in original unworn condition with all tags
- Return shipping is pre-paid and insured
- Custom or engraved pieces are final sale
You May Also Like
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Chisel Stainless Steel Antiqued and Polished Skull Beads and Black Onyx 7.5 inch Stretch Bracelet
$77.26
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Stainless Steel Polished Yellow IP 8.5mm Tigers Eye Beaded Stretch Bracelet
$66.17
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Sterling Silver Rhodium-plated Polished CZ Adjustable Tennis Bracelet
$257.56
New
Adjustable,-Stretch-and-Wrap
Prizma Sterling Silver Rhodium-plated Colorful CZ Open Circle Adjustable Bolo Bracelet
$297.51